Top Ad unit 728 × 90

Od relacji do więzi – filmoteka psychodynamiczna

Kilka dni temu, dzięki Okazikowi mogłam kupić bilety po 9 zł na seanse filmów wyświetlanych w kinie Luna w ramach projektu "Od relacji do więzi - filmoteka psychodynamiczna". Pomysł wydał mi się niezwykle ciekawy, więc kilka biletów trafiło prosto w moje ręce :)


Parę słów o projekcie ze strony Kina Luna:


OD RELACJI DO WIĘZI - FILMOTEKA PSYCHODYNAMICZNA

bilety 16/18 zł dostępne w kasie kina:  22 621 78 28, kasa.luna@kinoluna.pl

Mazowieckie Centrum Psychodynamiczne oraz Kino LUNA Centrum Artystyczne zapraszają na kolejne spotkania pod hasłem „Od relacji do więzi – filmoteka psychodynamiczna”.
W programie znalazły się filmy, które pokazują, w jaki sposób  historia życia (w tym dzieciństwa) wpływa na umiejętność budowania relacji i więzi w życiu dorosłym. Są to też filmy, które ukazują rolę owych relacji i więzi w wychodzeniu z różnych problemów, zwłaszcza  problemów związanych z samotnością, a także ukazują jak ich bohaterowie  uczą się zaufania i bliskości, a w konsekwencji, jak wychodzą z samotności.

Po każdej projekcji uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w dyskusji na temat ukazanych procesów psychicznych, a także sposobów radzenia sobie z problemami przez bohaterów.
Spotkania prowadzi Dariusz Bugalski - poeta, dziennikarz
W spotkaniach biorą udział psychoterapeutki z Mazowieckiego Centrum Psychoynamicznego.

PROGRAM:

3 grudnia (sobota) godz. 16:00
„W lepszym świecie”, dramat, thriller, Szwecja, Dania 2011, reż. Susanne Bier
Każdy z bohaterów ma własną kategorię „lepszego świata”, zarówno tego zewnętrznego, nawet geograficznego , jak i tego wewnętrznego. Jak ją zachować i rozwijać, skoro otaczająca rzeczywistość wcale temu nie sprzyja? Gdzie przebiegają granice tego „lepszego świata”? I co musi się stać, by również zewnętrzna rzeczywistość zaczęła współpracować z tym, co dzieje się w każdym bohaterze, pragnącym żyć w „lepszym świecie” relacji i więzi?...

28 stycznia (sobota), godz. 16:00
„Rozstanie”, dramat, Iran, 2011, reż. Asghar Farhadi (2 godz. 3 min.)
W bliskości są elementy zależności zarówno socjologicznej jak i emocjonalnej. Każdy z bohaterów filmu ma własną prawdę zarówno o bliskości jak i zależności. Czym jest bliskość i zależność? Czy jedna bez drugiej może istnieć? Czy są ich granice? Co się dzieje, kiedy wzajemna wierność zaczyna być w opozycji do głoszonych ideałów? Film nie daje prostych odpowiedzi na pytania nie tylko bohaterom filmowych...

25 lutego (sobota), godz. 16:00
„Gorzkie mleko”, dramat, Hiszpania, Peru, 2009 (1 godz. 40 min.)
Film opowiada historię młodej kobiety, która boi się relacji z mężczyznami. Dosyć precyzyjnie opisany jest nie tylko mechanizm lęku, ale też sposób wyjścia z błędnego koła naprzemienności lęku i pragnienia. Zmiana głównej bohaterki była możliwa, kiedy dotarła do źródła swoich lęków i zaczęła mieć odwagę wychodzenia w kierunku nowych doświadczeń.

10 marca (sobota), godz. 16:00
„Debiutanci”, dramat, USA, 2010, reż. Mike Mills (1 godz. 45 min.)
Traktowanie relacji i więzi w kategoriach debiutu sprawia, że główni bohaterowie są ludźmi samotnymi, nie umiejącymi utrzymać na dłużej więzi. Zrywane więzi to raczej nie tyle sugestia bycia „debiutantami”, co raczej bycia „aktorami”, odgrywającymi wiąż te same role....o których z góry wiadomo, jak się skończą. Coś ważnego jednak dzieje się w ich życiu , co sprawia, że są w stanie spojrzeć na siebie bez obciążenia tą powtarzalnością starych ról. W tym sensie są „debiutantami”, bo po raz pierwszy mają przed sobą inną-rozwojową- perspektywę.

12 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
„Jestem”, dramat, Polska, 2005, reż. Dorota Kędzierzawska (1 godz. 35 min.)
Główny bohater szukał poprawy własnego losu, poprzez ucieczkę z miejsc, gdzie nie czuł się kochany. Domaganie się miłości od osób, od których powinien ją otrzymać, kończyło się jeszcze większym jego rozgoryczeniem i pogrążaniem się w nie-byciu...Nagle wydarza się coś, co wydobywa go z tego nie-bycia...

------------------------------------

Wczoraj byliśmy na pierwszym filmie z tego cyklu.
W lepszym świecie 

Film bardzo nam się podobał. Miał niezwykły klimat, był wielowymiarowy, pojawiało się w nim mnóstwo pytań, na które nie ma prostych odpowiedzi. Po seansie można było wziąć udział w dyskusji na jego temat, dzięki której można było podzielić się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami.



Kolejnym filmem będzie Rozstanie. Widziałam go jakiś czas temu, również bardzo mi się podobał i także go polecam.

Od relacji do więzi – filmoteka psychodynamiczna Reviewed by Dudzinka on 01:13 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Oj dudzi :) Dlaczego o 1.13 Ty jeszcze nie śpisz? Buziaki-Misiaki :):):)

    OdpowiedzUsuń

All Rights Reserved by Dudzinka © 2014 - 2015
Powered By Blogger, Designed by Sweetheme

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.